Kontakt/Personal

Adress: Alingsås Yrkesgymnasium, Norrlandsgatan 9, 441 57 Alingsås

Björn Sultan   Rektor

Tel: 0701-40 54 05

Mail: bjorn@alingsasyg.se

Christer Sjöberg   Utbildningsansvarig

 

Tel: 0730-86 51 95

Mail: christer@alingsasyg.se

Anders Winald
Pedagogiskt ansvarig &
Lärare: Svenska, Historia, Samhällskunskap

 

Tel: 0707-45 85 86

Mail: anders@alingsasyg.se

Pelle Pettersson  Lärare: Fordonstek. åk 1 , Idrott & Hälsa  
Mentor: Fordon 1

 

Tel: 0704-06 69 09

Mail: pelle@alingsasyg.se

Max Ahlén   Lärare: Fordonstek. åk 2   
Mentor: Fordon 2

 

Tel: 0724-421430

Mail: max@alingsasyg.se

Daniel Johansson   Lärare: Fordonstek. åk3
Mentor: Fordon 3

 

Tel: 0703-05 33 19

Mail: daniel@alingsasyg.seg.se

 

Linda Beronius  Lärare: Frisör 
Mentor: Frisör 1

 

Tel:

Mail: lindab@alingsasyg.se

 

Linda Sanfridsson Lärare: frisör
Mentor: Frisör 2

 

Tel: 0706-00 42 84

Mail: linda@alingsasyg.se

 

Johanna Köhler   Lärare: Frisör, Idrott & Hälsa
Mentor: Frisör 3

 

Tel:

Mail: johanna@alingsasyg.se

Elin Björnsson  Lärare: Frisör (Föräldraledig)

 

Tel:

Mail: Elin@alingsasyg.se

Teresa Eriksson   Lärare: Matematik

 

Tel: 0704-25 76 67

Mail: teresa@alingsasyg.s

Lennart Olsson   Lärare: Engelska

 

Mail: lennart@alingsasyg.se

Britt-Marie Grötting Lärare: Religionskunskap & Naturkunskap

 

Mail: britt-marie@alingsasyg.se

Joäo Botica   Fastighetsskötsel

 

Tel: 0763-27 95 90

Mail: joao@alingsasyg.se

Sara Nyström  Administratör

Tel: 0709-260388

Mail: sara@alingsasyg.se

  Elevhälsa  

 

Marita Segerlind   Kurator
marita@alingsasyg.se

Annsofi Gullesand Skolsköterska
Tel. 0709-251873
annsofi@alingsasyg.se

Linda Westler  Studie och yrkesvägledare
0322-616359
linda.westler@alingsas.se