Kontakt/Personal

Adress: Alingsås Yrkesgymnasium, Norrlandsgatan 9, 441 57 Alingsås

Anders Winald
Rektor

 

Tel: 0707-45 85 86

anders@alingsasyg.se

Sara Nyström  Administratör

Tel: 0709-260388

sara@alingsasyg.se

Pelle Pettersson  
Lärare: Fordonstek. åk 1 
Mentor: Fordon 1

 

Tel: 0704-06 69 09

pelle@alingsasyg.se

Max Ahlén   
Lärare: Fordonstek. åk 2   
Mentor: Fordon 2

Tel: 0724-421430

max@alingsasyg.se

Daniel Johansson   
Lärare: Fordonstek. åk3
Mentor: Fordon 3

Tel: 0703-05 33 19

daniel@alingsasyg.se

 

Cecilia Becker 
Lärare: Frisör 
Mentor: Frisör 1

Tel:

cecilia@alingsasyg.se

Linda Sanfridsson 
Lärare: frisör
Mentor: Frisör 2

Tel: 0706-00 42 84

linda@alingsasyg.se

Johanna Köhler   
Lärare: Frisör, 
Mentor: Frisör 3

Tel:

johanna@alingsasyg.se

Elin Björnsson  Lärare: Frisör (Föräldraledig)

 

Tel:

elin@alingsasyg.se

 

Helene Eklöf
Lärare: Engelska, Svenska, Samhällskunskap & Historia samt specialpedagog

Tel.

helene@alingsasyg.se

  Simon Oleander Martinsson 
Lärare: Matematik, Idrott & Hälsa

 

Tel: 

Mail: simon@alingsasyg.s

Britt-Marie Grötting Lärare: Religionskunskap & Naturkunskap

 

Mail: britt-marie@alingsasyg.se

 

Elevhälsa  

 

Marita Segerlind   Kurator
marita@alingsasyg.se

Annsofi Gullesand Skolsköterska
Tel. 0709-251873
annsofi@alingsasyg.se

Helene Eklöf Specialpedagog
Tel.
helene@alingsasyg.se

Linda Westler  Studie och yrkesvägledare
0322-616359
linda.westler@alingsas.se



Joäo Botica   Fastighetsskötsel

 

Tel: 0763-27 95 90

Mail: joao@alingsasyg.se

Huvudman: Alingsås Yrkesgymnasium AB
Björn Sultan  

Tel: 0701-40 54 05

Mail: bjorn@alingsasyg.se

Huvudman: Alingsås Yrkesgymnasium AB
Christer Sjöberg  

Tel: 0730-86 51 95

Mail: christer@alingsasyg.se